Zakończenie „Zielonych warsztatów”

W piątek, 12 lipca br., zakończyliśmy „Zielone warsztaty” dla dzieci organizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym Brama VITAE. Podczas 10 dni warsztatów razem z trzydzieściorgiem dzieci, podzielonych na dwa turnusy, odwiedziliśmy m.in. Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska, lasy Nadleśnictwa Goleniów oraz Szkołę Aktywnego Wypoczynku FRAJDA w Czarnocinie.

Ostatniego dnia warsztatów wspólnie graliśmy w gry planszowe oraz odwiedziliśmy goleniowskie place zabaw. Dzieci wzięły również udział w czytaniu bajek terapeutycznych zorganizowanych przez Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Gminie Goleniów w ramach cyklicznej akcji profilaktyczno–edukacyjnej. Zajęcia poprowadziły: przedstawicielki Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie – Pani Magdalena Bieniek oraz Pani Magdalena Flonc oraz członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego Pani Magdalena Garczyńska oraz Małgorzata Czerwińska (przewodnicząca ZI).

Dzieci przysłuchiwały się opowiadaniu pt.: Nie lubię łaskotek!” autorstwa Marcie Aboff, w interpretacji Pani Magdaleny Bieniek.

Łaskotanie, chociaż może wydawać się nieszkodliwą zabawą, często stanowi ogromna przykrość. Fizycznie staje się bolesne i nadmiernie pobudzające, a emocjonalnie wzbudza złość i żal. Książka ta, to opowiadanie o prawie dziecka do powiedzenia „NIE”, kiedy jest dotykane w taki sposób, że odczuwa przykrość i zakłopotanie. Także wtedy, gdy wydaje się, że kochający członek rodziny niewinnie bawi się z dzieckiem.

O tym, jak bohater opowiadania poradził sobie w trudnej sytuacji, dzieci  mogły porozmawiać z prowadzącymi spotkanie. Uczestnicy warsztatów mogli także poznać podstawowe techniki samoobrony.

Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały drobne upominki ufundowane przez Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Gminie Goleniów.

Powiązane organizacje: