Wieczór wspomnień z PZERiI

Są takie spotkania i takie wieczory, które wzbudzają szczególne emocje. Tak było i dziś na spotkaniu najstarszych członków Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Goleniowie. Było i wspomnieniowo i sentymentalnie, ale i radośnie, wesoło, z tańcem i wspólnym śpiewaniem. Przygotowując taki wieczór, postanowiono pomóc wspomnieniom i wraz z p. Jarkiem Jancelewiczem, pasjonatem historii Goleniowa i właścicielem Mini Muzeum Ziemi Goleniowskiej, stworzono małą wystawę zdjęć i przedmiotów z powojennych lat.

P. Jarek, jak to pasjonat potrafi godzinami opowiadać o mieście, które dopiero często po latach dla wielu mieszkańców, stało się miastem rodzinnym. Przy dzisiejszym stole siedzieli seniorzy, którzy przybyli tutaj z różnych stron świata i przedwojennej Polski – Wilna i Lwowa, Białorusi, kielecczyzny, Wielunia, Kujaw, Podhala, Kaszub, z zachodu i wschodu. Opowiadali jak to los wyznaczył im Goleniów, jako miejsce do życia. A już bardzo emocjonalnie się stało, kiedy okazało się, że dwóch naszych seniorów już raz się spotkało w dzieciństwie. I nie byłoby to nic dziwnego, gdyby nie miejsce spotkania. Jeden z nich w tym miejscu się urodził, a drugi był parolatkiem. To był obóz koncentracyjny w Łodzi. I obaj dziś siedząc przy tym samym stole, tak samo przeżywali traumę tamtych dni, trudne do opanowania drżenie każdego mięśnia. I emocje pani, która urodziła się siódmego dnia wojny a dziś myśli o ciężarnych Ukrainkach, rodzących w podobnych warunkach. I emocje tych, którzy siedzieli w ciszy i zamyśleniu. Bo przy stole siedzieli ludzie najbardziej doświadczonego pokolenia. Spotkanie nie było jednak smutne, bo to pokolenie, może właśnie dlatego, że tak doświadczone, potrafi się cieszyć każdym dniem i się bawić. Więc się bawiliśmy przy świetnej muzyce. A na zakończenie każdy dostał od związku mały prezent – kubek, aby przy zimowej herbatce mógł dalej powspominać.
Spotkanie było częścią projektu „Aktywni+” realizowanego przez Fundację Concordia prezentowaną przez p. Wojciecha Bereszkę.

Powiązane organizacje: